Ogłoszenie

Szukamy sponsora

#1 2006-07-10 11:29:01

Shorty

Administrator

Zarejestrowany: 2006-07-04
Posty: 200
Punktów :   

Porady jak strzelać z AWP

Opowiem wam trochę o tym jak trenować AWP. Od czasów gdy grałem w MAFIA/Nip gdzie grałem wiele z AWP mój styl gry zmienił się bardzo . Uważam iż bardzo ważną jest umiejętność posługiwania się wszystkimi brońmi, szczególnie teraz gdy gra się MR12 w którym nie można robić tylu rund przeczekiwanych jak miało to miejsce w Charges-only. Osobiście obecnie używam TYLKO AWP na niektórych mapach.

Zacznę od wytłumaczenia kilku podstaw i opiszę różne style gry jakich używam grając z AWP.

Trening z botami
Najpierw zaczynam grę na lanie na mapach : aztec, train czy cbble, gdyż na tych mapach używam AWP i tylko na nich ćwiczę różne kąty itd. Najpierw zapełniam serwer POD botami ze skillem - to wystarcza, jeśli mają broń nie zarobisz headshota jak tylko Cię zobaczą.

Z początku grałem przeciwko 8 botom z bronią ale teraz biegają tylko z nożem. Spowodowane jest to tym, że w wersji 1.3, gdy zostałeś trafiony dorzucało cię - teraz tego nie ma więc nie zbyt wielkiego znaczenia czy boty do Ciebie strzelają czy nie. Lepiej jest żeby nie strzelały - wtedy możesz poćwiczyć AWP na krótki dystans.

Ustawienia
Pamiętaj żeby używać sv_lan 0, sv_maxupdaterate 101, gdyż to ty jesteś serwerem. Zawsze używam standardów CPL, czyli rate 25000, cl_updaterate 101, cl_cmdrate 101, i ex_interp 0.1.

Jeśli chodzi o rozdzielczość jest to oczywiście kwestia przyzwyczajenia każdego gracza ale dla AWP zdecydowanie polecam 1024x768 dla monitorów 17-21``. Sam używam 800x600 gdyż nie lubię grać z AK w 1024x768, a strzał przeciągany "dragshot" (objaśnię w dalszej części) w rozdzielczości 800x600 również dobrze wygląda. Powód, dla którego używam 1024x768 z AWP to większe pole widzenia i osobiście uważam że kropka celownika jest zbyt duża w 800x600.

Upewnij się że używasz hud_fastswitch 1 i że sloty broni (1 i 2) masz mądrze zbindowane żeby zmiana broni następowało szybko i sprawnie. Zapewni ci to krótszy czas przeładowania AWP i możesz poruszać się szybciej. Niektórzy pytają czy lepiej przełączać na pistolet czy nóż - zawsze odpowiadam, że na pistolet.

Różnica w poruszaniu się z pistoletem czy nożem jest niewielka, a jeśli dojdzie do bliskiego kontaku z wrogiem pistolet jest bronią skuteczniejszą w obronie :]. NAwet na dalszy zasięg jest to lepsze wyjście, nawet jeśli masz glocka, gdyż jeśli trafisz wroga nawet 1 kulą to spowodujesz że może on na chwilę "utknąć" w miejscu i wtedy zmieniając znów na AWP masz możliwość trafić go gdy jego mobilność będzie jeszcze ograniczona.

Techniki
W demie postaram się raczje skupić na różnych technkach i położyć na nie większy nacisk niż na zdobywanie fragów. Najważniejszą sprawą jest skupić się na treningu : nigdy nie słucham mp3, nie jestem rozluźniony, zawsze staram się być skupiony. Staram się nie ćwiczyć zbyt długo, krótkie treningi przeprowadzane w skupieniu są dla mnie lepsze. Tak samo jak w golfie nie powinno się uderzać 100 razy pod rząd do tego samego dołka, gdyż w golfie ma się tylko jedną szansę a każda z sytuacji w czasie gry jest unikalna. Wg. CS pod tym względem jest bardzo podobny.
Strzelanie z pozycji Uważam, że jest to najważniejszy sposób strzelania. Chodzi tu o ustawienie celownika/ekranu w jak najlepszej pozycji przed strzalem/zoom`em. W ten sposób jest się o wiele szybszym od przeciwnika, gdyż nie trzeba wykonywać zbyt dużych ruchów myszką. Tą technikę postaram się przedstawić w swym demie na moście na de_aztec oraz na podwójnych drzwiach. Obejrzyjcie również zdjęcia.
Oś : poruszam się wokół osi z celownikiem ustawionym w dogodnym położeniu przed włączeniem zooma. Pokażę to również na swoim demie, gdzie zobaczycie jak w bardzo szybki sposób przemieszczam się pomiędzy kluczowmi pozycjam, w których może znajdować się przeciwnik.
Strzał przecieciągany (opóźniony) Jest z reguły bardziej efektywny jeśli grasz w Terro i nie wiesz gdzie może znajdować się przeciwnik. Wyskakujesz z wyłączonym zoomem (w ten sposób masz lepsze pole widzenia), namierzasz cel i w momencie kontaktu z ziemią przeciągając celownik w stronę wroga właczasz zoom i oddajesz strzał. Ten sposób wymaga dłuższego treningu ale gdy nauczysz się tego może się to okazać bardzo morderczym sposobem. Postaram się to pokazać na przykładzie walki w bliskim kontakcie na BS1 na de_aztec. Następną rzeczą na jaką chcę położyć nacisk w demie to to, że należy celować w głowę a nie korpus. "Celujesz w mniejsze - pudłujesz mniej" - dzięki takiemu treningowi będę grał lepiej na CW.


Walka w bliskim dystansie. Zostanę otoczony przez boty i będę starał się obracać się dookoła siebie oddając przy tym szybkie precyzyjne strzały.
Trening prędkości : podczas niego będę starał się przyspieszyć wszystko co ćwiczę : ustawianie się na pozycji, strzał opóźniony, zmianę broni, itd.
Trening bycia konsekwentnym : będę robił niektóre rzeczy wolniej i dokładniej, starając się trafić każdą kulą. To utrzymuje mnie w skupieniu.
Zaawansowane
Triki : W sytuacji 1 na 1 z przeciwnikiem uzbrojonym również w AWP staraj się USŁYSZEĆ co on robi po strzale (zawsze używaj s_eax 1, dzięki temu masz lepszy dźwięk przestrzenny). W ten sposób będziesz mógł usłyszeć przeciwnika czy porusza się po strzale, np. w lewo czy w prawo. Przykład : schowałeś się za kamieniem na moście na de_aztec. Twój wróg jest po drugiej stronie i oddaje strzał z AWP, posłuchaj uważnie w którą stronę się przemieszcza gdy przeładowuje lub zmienia broń (AWP/pistol/AWP), następnie ustaw swój celownik w odpowiednim miejscu i zdejmij go gdy znów pojawi się aby oddać kolejny strzał.

Aby uniknąć smierci w sposób podany powyżej wykonaj krok w przód lub w tył zanim wycofasz się strafe`em - w ten sposób opóźnisz dźwięk o 0.5 sekundy. W ten sposób przeciwnik nie będzie wiedział w którą stronę się przesunąłeś. Zmiana broni na pistolet po wystrzale z AWP jest również pomocna, gdyż w ten sposób poruszasz się szybciej.

Chcesz mieć więszką czułość myszy strzelając z AWP ? Zmień wartość zoom_sensitvity_ratio. Zazwyczaj używam wyższej czułości gdy strzelam z AWP niż w przypadku gdy używam innych broni. Pozwala mi to na szybszą reakcję, przy zachowaniu kontroli nad rozrzutem karabinów gdy używam mniejszej. Mój zoom_sensitvity_ratio to 1.3 podczas gdy standardowa wartość to 1.2. Gracze twierdzą że niska czułość jest lepsza dla AWP ja twierdzę odwrotnie. Im wyższą czułość potrafisz opanować tym szybciej zabijesz przeciwnika.

Dla strzałów opóźnianych używam mniejszego zoom_sensitvity_ratio - około 1.1 do 1.2 ale dla strzałów oddawanych z pozycji wolę 1.3. Jeśli chcesz być naprawdę zaawansowany spróboj używać w czasie klanówek innego zoom_sensitvity_ratio grając w CT a innego w T. Uważam że strzelanie pozycyjne jest ważniejsze, gdy gra się w CT a przeciągane gdy gra się w T.

Pamiętaj o jeszcze jednym. Pistolet jest również ważną częścią gry więc oprócz treningu AWP trenuj również i to.

W demie używam rozdzielczości 800x600, sensitivity 1.7, zoom_sensitvity_ratio 1.2. Zazwyczaj ćwiczę : 30 botów mostem, później 30 drzwiami, 30 wodą itd itd. Demo ukazuje te techniki jakie starałem się objaśnić w artykule.

link do dema (konieczna rejestracja na Gamers.nu)

link do oryginału (konieczna rejestracja)

Autor: Vesslan
Tłumaczenie: Logan

Offline

 

#2 2006-10-19 15:31:40

Eddy

Member

5442289
Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2006-07-06
Posty: 106
Punktów :   

Re: Porady jak strzelać z AWP

oo zes sie shorty rozpisal az odechcialo mi sie czytac heheh wole juz praktycznie sie uczyc niz czytac a tak wogole nienawidze strzelac z AWP i dostac z AWP

Offline

 

#3 2006-10-19 16:43:51

Shorty

Administrator

Zarejestrowany: 2006-07-04
Posty: 200
Punktów :   

Re: Porady jak strzelać z AWP

wiekszosc to poradnik wasslana ale troszke dopislaem sam

Offline

 

#4 2006-10-19 18:21:35

Eddy

Member

5442289
Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2006-07-06
Posty: 106
Punktów :   

Re: Porady jak strzelać z AWP

hehe a sam dopisales heheh

Offline

 

#5 2006-10-19 19:52:21

Shorty

Administrator

Zarejestrowany: 2006-07-04
Posty: 200
Punktów :   

Re: Porady jak strzelać z AWP

tak

Offline

 

#6 2006-10-21 15:25:55

Eddy

Member

5442289
Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2006-07-06
Posty: 106
Punktów :   

Re: Porady jak strzelać z AWP

a jednak przeczytalem te porady ;] ale szczerze mowiac i tak dalej mnie nie pociaga do AWP

Offline

 

#7 2006-10-21 18:34:49

Shorty

Administrator

Zarejestrowany: 2006-07-04
Posty: 200
Punktów :   

Re: Porady jak strzelać z AWP

heh to trzeba czuc nie umiec ale mi zaczyna cos switac

Offline

 

#8 2006-10-22 01:39:45

Eddy

Member

5442289
Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2006-07-06
Posty: 106
Punktów :   

Re: Porady jak strzelać z AWP

no ale dla mnie strzelac z AWP to za latwe jest,moim zdaniem Ci co strzelaja tylko z AWP nie umieja grac ,taka jest moja teoria

Offline

 

#9 2006-10-22 12:50:43

silencer

Member

Zarejestrowany: 2006-08-05
Posty: 54
Punktów :   

Re: Porady jak strzelać z AWP

a raczej umieja grac tylko awp ale wiesz zalezy od gustu-ktos moze lamic z awp a z gloka wymiatac ja osobiscie traktuje awp jako bron na dluzsze dystanse i uzywam jej tylko na wiekszych mapach i raczej jak juz troche czasu minie to zmieniam na jaksa inna bron poza tym shorty powiem szczerze ze te porady to lipa bo wiesz w teorii jest latwo ale w praktyce trudniej

Offline

 

#10 2006-10-22 15:16:52

Shorty

Administrator

Zarejestrowany: 2006-07-04
Posty: 200
Punktów :   

Re: Porady jak strzelać z AWP

uwazaj jak chcesz mnie pomogly
-.-

Offline

 

#11 2006-10-23 13:05:42

Eddy

Member

5442289
Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2006-07-06
Posty: 106
Punktów :   

Re: Porady jak strzelać z AWP

no silen ma racje ;]

Offline

 

#12 2006-10-23 15:43:02

silencer

Member

Zarejestrowany: 2006-08-05
Posty: 54
Punktów :   

Re: Porady jak strzelać z AWP

jak zawsze xD

Offline

 

#13 2006-10-23 18:50:28

Shorty

Administrator

Zarejestrowany: 2006-07-04
Posty: 200
Punktów :   

Re: Porady jak strzelać z AWP

heh wrodzona skromnosc BOOM HEADSHOOT ups... wymsklo sie

Offline

 

#14 2006-10-24 12:23:42

Eddy

Member

5442289
Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2006-07-06
Posty: 106
Punktów :   

Re: Porady jak strzelać z AWP

heheheeh

Offline

 

#15 2009-05-21 10:59:42

LukT

New member

Zarejestrowany: 2009-05-21
Posty: 1
Punktów :   

Re: Porady jak strzelać z AWP

Eddy napisał:

oo zes sie shorty rozpisal az odechcialo mi sie czytac heheh wole juz praktycznie sie uczyc niz czytac a tak wogole nienawidze strzelac z AWP i dostac z AWP

a ja nie moge zobaczyc linkq ;/

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.fiatteampoland.pun.pl www.sampowicze.pun.pl www.agrotexim.pun.pl www.roxoria.pun.pl www.survival.pun.pl